Beltane - oslava života a plodnosti

Bohyně Lada_archetyp milenky

Beltane je svátek, kterým uctíváš přicházející jaro a rituály s ním spojenými podpoříš svou hojnost a plodnost. Možná tento svátek znáš také jako oslavu Prvního máje nebo upalování čarodějnic. To ale není poselství svátku Beltane. Beltane sahá mnohem dál až k původním pohanským zvykům. Pojď se s ním seznámit a zjistit, jak můžeš pozvat silnou jarní energii do svého života.

Co je to Beltane, neboli Noc ohňů

Beltane je jeden ze 4 sezónních svátků pohanského kola roku, který se koná v noci z 30. dubna na 1. května. Koná se tedy na půli cesty mezi jarní rovnodenností a letním slunovratem. Oslavujeme vstup do světlé poloviny roku a začátek teplých dní. Beltane je jarní festival optimismu a plodnosti spojený s rostoucí silou slunce.

Beltane ctí ŽIVOT. Energie Země jsou nejsilnější a nejaktivnější. Podle Kola roku (Oslavy kola roku) má Bohyně 4 stádia života (panna, milenka, matka, stařena). Jarní Bohyně dosáhla své plnosti a vstupuje do energie milenky. Nocí Beltane začíná období sexuality, smyslnosti, vášně, vitality, milování a radosti. Skvělý okamžik pro uskutečnění nápadů, nadějí, snů a početí. Bavte se. 🙂

Beltane_noc vášně

Původní pohanské rituály a zvyky sloužily k ochraně

V tento den byly prováděny rituály na ochranu skotu, plodin a lidí a na podporu růstu. Uhasily se všechny ohně a svíce v domech. Poté se zapálily speciální ohně a jejich plameny, kouř a popel byly považovány za ochranné. Lidé a jejich dobytek chodili kolem nebo mezi ohni a někdy přeskakovali plameny nebo přecházeli žhavé uhlíky.

Když oheň utichl, lidé se mazali jeho popelem, a sypali ho na pole a dobytek. Hořící pochodně z ohně byly odnášeny domů, kde byly skládány kolem domů a byly použity na opětovné zapálení krbů a svící. Z těchto rituálů je zřejmé, že oheň měl ochrannou moc a zajišťoval symbolické spálení a zničení všech škodlivých vlivů.

Dveře, okna, chaty a dobytek se zdobily žlutými májovými květinami, snad proto, že evokovaly oheň. Zdobily se také malé stromy nebo větve jasnými květinami, stuhami a svíčkami. Záměrem těchto zvyků bylo pravděpodobně přinést do vesnice a do každého domu požehnání, které má duch stromů v moci udělit.  

Navštěvovaly se také svaté studny, kde se návštěvníci modlili za zdraví. Studni vždy obětovali minci. První voda čerpaná ze studně byla považována za obzvláště silnou. Dívky se za úsvitu také válely v ranní rose nebo si s ní umývaly tváře. Věřilo se, že voda ze studní a ranní rosa přináší krásu, sexuální přitažlivost a udržuje mladistvost. I tohle můžeš zařadit do své oslavy Beltane.

Beltane_rituál ranní rosa

Bohyně LADA vládne květnu a provede tě rituálem

Bohyně Lada

Lada je slovanskou Bohyní lásky, krásy, harmonie, vášně, souladu a smyslnosti. Jejím měsícem je květen. Je Bohyní světlé poloviny roku. Traduje se, že vychází o jarní rovnodennosti a o podzimní rovnodennosti předává svou vládu nad zemí své temné sestře Moraně. Má se za to, že chrámy Bohyně Lady stávaly v Olomouci, Brně, moravském Děvíně a slovenské Nitře. V novodobém slovanském Kole roku spojujeme Bohyni Ladu se svátkem lásky – Beltane, první máj, noc ohňů.

Slovanska Bohyně Lada v rudé

Beltane vybízí k Handfasting – pohanské svatbě

Vzhledem k tomu, že svátek Beltane je velkou svatbou bohyně a boha, květen je oblíbeným obdobím pohanských svateb neboli „Handfastings“. Handfasting je pro pár často jedinečným zážitkem. Svatební rituál zahrnuje tradiční prvky, nejdůležitější je ovšem výměna slibů a akt upevnění a uvolnění rukou („svázání a rozvázání uzlu“). To se provádí červenou šňůrou nebo stuhou. Svázání rukou symbolizuje, že se tito dva lidé spojili, a uvolnění znamená, že zůstávají pohromadě z vlastní vůle.

Lucie Pelíšek - rituál svatební

Proč je oslava Beltane spojována s upalováním čarodějnic

Posvátný čas bohyně, symbolu posvátnosti a jiskry samotného života, byl v minulosti zneužitý a převrácený naruby oslavou ohně smrti. Nepřátelství vůči bohyni a její moudrosti probíhalo ve formě inkvizičních ohňů, které upálily tisíce nevinných žen jako čarodějnice. Byl to boj, do velké míry úspěšný, za vymýcení kultu bohyně, síly a moudrosti ženství a ženského principu.

Oslavy Beltane do poloviny 20. století do značné míry vymizely. Od konce 20. století evropští keltští neopohani a wiccani začali oživovat tradice tohoto svátku. Snaží se tak rekonstruovat předkřesťanské zvyky. Spojují postupy z mnoha různých kultur, obecně se ale festival zaměřuje opět na oslavu plodnosti a s tím spojené rituály. Jedná se tak o velký obřad života, plodnosti a lásky.

Symboly, které s sebou nese svátek Beltane

  • Oheň – energie ohně pomáhá k očistě, inspiraci, tvořivosti, k vášni a potěšení
  • Tanec a zpěv – celou noc se tančí a zpívá kolem ohně a oslavuje se příchod léta
  • Zelená barva – představuje růst, hojnost a plodnost
  • Červená barva – přestavuje sílu, vitalitu, vášeň a živost
  • Bílá barva – představuje očistu a sílu rozptýlit negativitu
  • Májka – symbolizuje plodnost, sexualitu a počátek nového života; májka jako falický symbol představuje boží sílu, červená stuha symbolizuje menstruační krev a bílá stuha spermie, věnec z květin na vrcholu představuje úrodnou bohyni a následný tanec tkaní stuh symbolizují spirálu života a spojení bohyně a boha, spojení mezi Nebem a Zemí
Beltane_májka

Tipy pro tvoji oslavu Beltane

Tato oslava je pro všechny, kdo chtějí oslavovat život nad smrtí, hru nad prací, lásku nad válkou a chtějí se znovu propojit s nastupující energií a duchem přírody. Postav posvátný oheň a za zpěvu písní přivolej divokou sílu rohatého Boha, aby tě naplnil vášní, zatímco budeš skákat přes oheň. Vyčisti svou mysl a zaměř se na svou touhu po hojnosti či plodnosti a na její místo ve tvém životě. Za časného rozbřesku přivolej jemnou sílu jarní Bohyně, aby tě naplnila živostí a láskou. Propoj se s nově probouzející přírodou a obnov tak vnitřní proud tvé energie.

Ať je požehnáno.

LP - ikona větvička

Chceš se dozvědět o oslavách Kola roku a rituálech více?

Ikona - květ

Připoj se do mé bezplatné FB skupiny Vítej ženo plné podporujících žen.

Ikona - květ

Přečti si více o oslavách Kola roku a přihlas se na nějaký z mých ženských kruhů zde.

Baví tě mé články?

Přihlas se k odběru novinek a žádný článek ti neunikne. 🙂

Zadáním e-mailové adresy a kliknutím na tlačítko „Chci odebírat novinky ze světa Vítej ženo“ souhlasíš s mými Zásadami pro ochranu osobních údajů a s tím, že tvou adresu zařazuji do své databáze kontaktů. Budu ti pravidelně posílat informace o novinkách, plánovaných akcích a článcích na blogu. Z odběru e-mailů se můžeš kdykoliv odhlásit v každém zaslaném emailu.