Litha - čas radosti a naplnění

Rusalka_Litha

Litha je časem radosti, pohody, spokojenosti a oslav. Země je plná plodnosti a naplnění. Tato noc a den se v lidových tradicích považují za jedny z nejmagičtějších. Důvodem je začátek léta, příchod životadárného tepla a začátek sklizně čerstvých plodin.

Co je to Litha, neboli Letní slunovrat

Litha je oslavou letního slunovratu, který se koná v noci z 20. června na 21. června. Letní slunovrat je nejdelším dnem v roce. Toto je vrchol slunečního roku, kdy je Slunce na vrcholu své životodárné síly. Přesto je cítit v tomto vyvrcholení příslib návratu do temnoty. Jakmile světlo dosáhne svého vrcholu, je to také okamžik, kdy síla Slunce začne ubývat. Od nynějška se dny zkracují a noci prodlužují, a my jsme opět pomalu vtahováni zpět do temnoty, abychom dokončili Kolo roku (Oslavy kola roku).

Archetyp nevěsty

Původní pohanské rituály a zvyky

Letní slunovrat byl spojován hlavně s elementem vody, ale také ohně. Během tohoto svátku se lidé vypravovali ke studánkám, vyčistili je a ozdobili, poté si dopřáli očistné koupele a poděkovali vodě za její dary. V noci pak pálili ohně na počest vrcholícího Slunce a skákali přes ně. 

Uhlíky z ohňů byly rozhazovány po polích pro zajištění dobré úrody. Lidé se také vystavovali síle slunečních paprsků, aby načerpali energii a měli dostatek sil pro zbytek roku. Období slunovratu bylo příhodným časem pro sběr bylin, léčení nebo věštby. Byliny sbírané v den slunovratu mají nejvyšší účinnost, protože léčivá síla Slunce vrcholí.

Bohyně RUSALKA vládne červenci a provede tě rituálem

Bohyně Rusalka

Rusalka je Bohyní vody, emocí, hloubky, očisty a léčení. V novodobém slovanském Kole roku spojujeme Bohyni Rusalku s archetypem nevěsty. Žena přechází z archetypu milenky (viz. článek Beltane) do hlubších vrstev svého JÁ a připravuje se na nastávající roli matky. Voda má hloubku a emoce. Když teče, je zdravá. Když stojí, je nemocná.

Bohyně Rusalka a toto období, kdy „vládne“, tedy vybízí k očistě těla i duše. K plynutí. K prožívání. K uvědomění si, kdo jsem a kým chci být. Dopřej si dostatek času na sebe, ponoř se do sebe a do hlubin své duše. Požádejte Bohyni Rusalku o podporu. Vypusť své potlačené emoce, nech je svobodně proudit ven, vyjadřuj samu sebe, plakej a miluj z hloubky svého srdce.

Archetyp nevěsty - LP v modré

Symboly, které s sebou nese svátek Litha

  • Voda – vyjadřuje hloubku emocí a vybízí k očistě těla i duše
  • Oheň – energie ohně pomáhá k očistě, inspiraci, tvořivosti, k vášni a potěšení
  • Tanec a zpěv – celou noc se tančí a zpívá kolem ohně a oslavuje se příchod první sklizně
  • Modrá barva – představuje neomezené možnosti, čistotu duše, odpuštění, uklidňuje a napomáhá uvědomění si pravdy uvnitř vlastního nitra
  • Byliny – v období letního slunovratu jsou všechny rostliny na svém vrcholu, mají v sobě sílu nejsilnějšího a nejdelšího slunce a považují se za magické
Pampelisky

Tipy pro tvoji oslavu Lithy

Přivítej Slunce hned za úsvitu. Zacvič si pozdrav Slunci a zamedituj si. Připij si na zdraví, zabubnuj si, zakřič si a zatancuj si. Poté si dopřej dlouhou a osvěžující koupel v chladné řece. Představuj si, jak se tvé tělo očišťuje a poděkuj vodě za odplavení všech nečistot z tvého těla i mysli. V tento den vyčisti svou mysl a zaměř se všemi smysly na čerpání sluneční energie do svého těla.

„Kéž naše těla sílí, proudí jimi životadárná energie a využíváme naplno svůj potenciál.“

Ať je požehnáno.

LP - ikona větvička

Chceš se dozvědět o oslavách Kola roku a rituálech více?

Ikona - květ

Připoj se do mé bezplatné FB skupiny Vítej ženo plné podporujících žen.

Ikona - květ

Přečti si více o oslavách Kola roku a přihlas se na nějaký z mých ženských kruhů zde.

Baví tě mé články?

Přihlas se k odběru novinek a žádný článek ti neunikne. 🙂

Zadáním e-mailové adresy a kliknutím na tlačítko „Chci odebírat novinky ze světa Vítej ženo“ souhlasíš s mými Zásadami pro ochranu osobních údajů a s tím, že tvou adresu zařazuji do své databáze kontaktů. Budu ti pravidelně posílat informace o novinkách, plánovaných akcích a článcích na blogu. Z odběru e-mailů se můžeš kdykoliv odhlásit v každém zaslaném emailu.