Péče o jizvu po císařském řezu

Cílem tohoto článku je vlít naději do žil každé ženě po císařském řezu, která se těžce sžívá se svou jizvou.
Z mé praxe vím, že ženy často získávají protichůdné rady. Některým je řečeno, že s jizvou po císaři není třeba pracovat. Jiné jsou strašeny velkými zdravotními riziky, pokud se o ni starat nebudou. Slyšela jsem také, že s keloidní jizvou po císařském řezu se nedá vůbec nic udělat. S každou jizvou i s jizvou po císařském řezu se dá pracovat, a to také i po skončení období šestinedělí.
Jak pečovat o jizvu po císařském řezu

Masáž jizvy je důležitá vždy, i pro dobře se hojící kůži.

Pečovat o jizvu začni co nejdříve.

Péče o jizvu nemusí být během na dlouhou trať, ale je vhodné s tím počítat.

Vzhled jizvy je individuální, ale dá se masáží velmi dobře ovlivnit.

Každý kontakt s jizvou je velmi přínosný pro psychiku a podpoří celkové hojení.

Nejsou nutné drahé mastičky.
A teď trocha omáčky ke každému bodu.
Masáž jizvy je důležitá vždy, i pro dobře se hojící kůži
Císařská jizva je velmi hluboká rána a hojí se v první fázi zhruba 6 týdnů. Pokud je hojení správné, po této době vznikne světlá, pružná, jemná a pohyblivá jizva. Pečovat o jizvu a celou oblast břicha je ale vhodné ještě alespoň dalších 12 – 24 měsíců. Cílem je vyhnout se tzv. „aktivní jizvě“. Aktivní jizva je tvrdá jizva. Je bolestivá, nepružná, začervenalá, nepohyblivá, svědivá, vystouplá (keloidní) či příliš vtáhnutá dovnitř. Může způsobovat bolesti zad či nespecifické bolesti břicha. Tak proto MASÍRUJ!
Pečovat o jizvu začni co nejdříve
Již po porodu začni okolí sešité rány chladit. Dodržuj důkladnou hygienu. Často jizvu sprchuj studenější vodou, aby se prokrvila. Na jizvu si pokládej prsty a seznamuj se s ní.
Péče o jizvu po císařském řezu nemusí být během na dlouhou trať, ale je vhodné s tím počítat
Možná tě zajímá, jak dlouho se hojí jizva po císařském řezu. Ženy, které se dobře hojí, mohou mít krásnou jizvu již po šestinedělí. To pak svádí k tomu s jizvou nepracovat. Nehojí se však pouze jizva, která je vidět na kůži, ale všechny rozříznuté spodní vrstvy. Masáží se předchází srůstům a s tím spojeným dalším zdravotním problémům.
Vzhled jizvy je individuální, ale dá se masáží velmi dobře ovlivnit
A tady jeden můj oblíbený příklad. Žena se sklonem ke keloidním jizvám. Dle lékařů se tato jizva nikdy nezlepší. Tak jsme masírovaly a masírovaly a masírovaly… Pracovaly jsme s psychikou, přijetím císařského porodu a jizvy. Hojení sice delší. Ale … Zlepšila se? Co myslíš?
Jizva po porodu: 6 měsíců ⇒ 12 měsíců ⇒ 24 měsíců



Každý kontakt s jizvou je velmi přínosný pro psychiku a podpoří celkové hojení
Tento bod považuji za hodně zásadní. A to především u žen, které s přijetím císařského řezu trochu bojují. Odmítáním jizvy se může prohloubit porodní trauma a prodloužit celková regenerace. Sebeláska a sebepřijetí jsou nesmírně důležité. Ženy po nechtěném císařském řezu mohou bojovat s pocity selhání. Rozhodně jim neprospívají ani věty z okolí, ať jsou vděčné, že žijí, a jsou s miminkem v pořádku. Samozřejmě, že jsou vděčné, to se ale tak nějak nevylučuje s tím, že mohou zároveň procházet silným porodním traumatem.
Tady doporučuji práci s jizvou jako velmi hojivou součást procesu přijetí toho, co se stalo. Každým dotykem a zvědomováním jizvy se posouváš blíž sama k sobě.
Poznáváš se? Cítíš, že potřebuješ s touto částí pomoci?
Tyto služby jsou pak přesně pro tebe: Poporodní péče, poporodní rituál zavírání kostí (zavinování), intuitivní terapie, kraniosakrální terapie.
Proč si dopřát rituál se dočteš v dalším z mých článků.

Nejsou nutné drahé mastičky
Důležitou roli hraje promazávání jizvy. Není však nutné kupovat drahé masti slibující zázraky. Skvělou zkušenost mám s olivovým či kokosovým olejem, sádlem, měsíčkovým či třezalkovým olejem.
Chceš-li se naučit se jizvě správně věnovat, mohu tě to naučit. Během našeho setkání ti namasíruji jizvu a celou oblast bříška. Zároveň se naučíš se sama masírovat, tejpovat a správně dýchat od bránice až do pánevního dna.
Budeš-li potřebovat, připravila jsem pro tebe program – Poporodní péče.
Přeji hodně vytrvalosti a pečuj o sebe.
Ať je požehnáno.

Potřebuješ podporu a zjistit více, jak pečovat o své tělo i duši?

Připoj se do mé bezplatné FB skupiny Vítej ženo plné podporujících žen.

Sleduj mě na FB stránce Vítej ženo, na Instagramu nebo Youtube.

Domluv si osobní poporodní rituál, poporodní péči či kraniosakrální terapii pro tebe i tvé miminko.

Objednej se ke mně na individuální konzultaci tvého ženství.

Přihlas se na nějaký z mých ženských kruhů.

Přihlas se na skupinový rituál menarche return pro dospělé ženy.
Baví tě mé články?
Přihlas se k odběru novinek a žádný článek ti neunikne. 🙂
Zadáním e-mailové adresy a kliknutím na tlačítko „Chci odebírat novinky ze světa Vítej ženo“ souhlasíš s mými Zásadami pro ochranu osobních údajů a s tím, že tvou adresu zařazuji do své databáze kontaktů. Budu ti pravidelně posílat informace o novinkách, plánovaných akcích a článcích na blogu. Z odběru e-mailů se můžeš kdykoliv odhlásit v každém zaslaném emailu.