Ostara – příchod jara a nové energie

Bohyne Vesna_archetyp

S příchodem března přichází slib jara. Příroda se dál probouzí a se zvyšujícím se množstvím tepla a světla se nám do žil vlévá nová energie. Březen je měsíc, kdy nastává jarní rovnodennost (na severní polokouli 🙂), a ta je skutečným znamením, že přišlo jaro. Světlo, oheň a slunce začínají převládat nad tmou, což v nás vyvolává pocit naděje a dává důvody k oslavám.

Ostara_jarni rovnodennost

Co je to Ostara

V předchozím článku o svátku Imbolc jsem psala o kalendáři našich předků (tzv. Kolo roku), kteří jej rozdělovali do čtyř čtvrtí. Jedná se o tyto hlavní oslavy – Samhain, Imbolc, Beltane, Lughnasad. Mezi těmito oslavami však probíhaly ještě další čtyři oslavy, které jsou spjaty s rovnodenností a slunovratem – tedy jarní a podzimní rovnodennost, letní a zimní slunovrat.

Ostara (vyslovuj „Oh-staa-ruh“) je na pohanském Kole roku zaznamenána mezi svátky Imbolc a Beltane jako oslava spojená s příchodem prvního jarního dne. Ostara je oslavována mezi 20. – 23. březnem a je spjatá s jarní rovnodenností.

V den jarní rovnodennosti jsou den a noc stejně dlouhé, což představuje téma rovnováhy a duality přírody – mužské a ženské, dobré a zlé, nahoře a dole, jin a jang.

Využij jarní rovnodennost pro sebe

Naši předci oslavovali Ostaru, aby uctili znovuzrození, plodnost a nové začátky. Je to období sázení nových semen, jak fyzicky, tak i duchovně. V tomto ročním období, během jarní rovnodennosti, vidíme vyvěrat nový život, který nás naplňuje obnovenou energií, abychom vytvořili tu nejlepší verzi sebe sama. Je tedy skvělý čas pozorovat naše počínání a ujistit se, že podnikáme správné kroky k tomu, abychom se vyživovali, poskytovali našemu duchu i tělu živiny a vyloučili vše, co brání našemu růstu.

Ostara_ritual

Propoj se s Bohyní jara – slovanskou Vesnou

Bohyně Vesna

Vesna je považována za slovanskou Bohyni jara. Tato Bohyně přináší teplo, zeleň a květy. Je spojována s živlem ohně a někdy se jí proto říká také Paní Ohně. Vesna okouzlila Boha Peruna, který byl natolik omámen jejím půvabem, že mu z rukou vypadlo jeho kopí. To udeřilo o zem a přineslo první jarní blesk. Díky Vesně přichází první jarní déšť. Končí období zimy a Bohyně Morany (neplodná sestra Vesny) se vynáší z domu a háže se do vody. Morana se tak může skrze řeky vrátit zpět do říše podsvětí, než na podzim opět přijde její čas.

Ohnivá Bohyně Vesna ti pomůže rozhořet tvůj vnitřní oheň, jiskru a vášeň. Propoj se s ní a zjisti, pro co tvé srdce opravdu hoří. Nech se jí inspirovat a jdi s nadšením s její pomocí hledat nové cesty a žít své sny.

Bohyne Vesna_pani ohne

Poznej novodobé pohanské oslavy svátku Ostara

Moderní pohanské oslavy svátku Ostara zahrnují aktivity na oslavu příchodu jara a úrodnosti půdy. Oheň je opět silnou součástí oslav. Tradice se obvykle točí kolem těchto motivů – znovuzrození, obnova naděje, stanovení záměrů pro svůj další osobní růst a oslava božského ženství. Je to také skvělý čas pro práci se živly, protože energie Země je mnohem výraznější.

Jarni rovnodennost_ritual

Symboly, které s sebou nese svátek Ostara

  • Oheň – energie ohně pomáhá k očistě, inspiraci, tvořivosti, k vášni a potěšení
  • Zelená barva – představuje růst, hojnost a plodnost
  • Oranžová barva – symbol optimismu, mládí a radosti ze života
  • Rostliny a stromy – krokus, narcis, tulipán, bříza
  • Vejce a zajíc – symboly plodnosti, života, naděje a znovuzrození
Ostara_zajic a vejce

Tipy pro tvoji oslavu svátku Ostara

Namaluj si dekorativní vajíčko a vydej se na lov

Malování vajíček a lov vajíček je známá velikonoční tradice, vajíčko ale jako symbol plodnosti je tradičně spojováno s pohanskými oslavami jarní rovnodennosti.

Zasaď a vyživuj nová semínka

Mluvím o tvé zahradě s rostlinami, ale také o tvé duchovní zahradě. Je to ideální čas zasadit semínka záměru a stanovit si skutečně pevné cíle pro nový rok. Naši předci totiž začínali svůj rok právě jarní rovnodenností. Jsme tedy na počátku roku, takže je to vlastně čas pro „novoroční předsevzetí“. 

Upeč si chléb nebo housky

Bochník upečený z obilí z loňské sklizně se peče s přáním, aby tato nadcházející sezóna byla ještě hojnější. Bochník se zdobí květinami. Pokud se pečou housky, řežou se navrchu do kříže, což je symbol keltského kříže a pohanského kola roku.

Jarní úklid

Mezi pohany je jarní úklid běžnou praxí. Účelem je navrácení čerstvé energie do domu.

Udělej si procházku

Užij si procházku jarní přírodou a přivítej nový život. Pozoruj nové květy, hmyz a poděkuj za vše, co pro nás Matka Země vytvořila.

Ať je požehnáno.

LP - ikona větvička

Chceš se dozvědět o oslavách Kola roku a rituálech více?

Ikona - květ

Připoj se do mé bezplatné FB skupiny Vítej ženo plné podporujících žen.

Ikona - květ

Přečti si více o oslavách Kola roku a přihlas se na nějaký z mých ženských kruhů zde.

Baví tě mé články?

Přihlas se k odběru novinek a žádný článek ti neunikne. 🙂

Zadáním e-mailové adresy a kliknutím na tlačítko „Chci odebírat novinky ze světa Vítej ženo“ souhlasíš s mými Zásadami pro ochranu osobních údajů a s tím, že tvou adresu zařazuji do své databáze kontaktů. Budu ti pravidelně posílat informace o novinkách, plánovaných akcích a článcích na blogu. Z odběru e-mailů se můžeš kdykoliv odhlásit v každém zaslaném emailu.